عسل وحشی

آنچه که در تصور خیلی از ما انسانها وجود دارد عسلی وحشی یا بکر است که دست انسان به هیچ عنوان به آن نمی رسد.

اما آیا چنین چیزی حقیقت دارد یا تنها روشی است برای سود جویی افراد و سوء استفاده از تفکر عامه مردم :

فراموش نکنیم زنیور عسل یک حشره کاملا اجتماعی است که به مرور زمان توسط انسان دستخوش اصلاح قرار گرفته است.

آیا میتوان به هر عسلی که بر روی شاخه درخت قرار داشت صرفا به خاطر دارا بودن یک شاخه لفظ وحشی را در مورد آن به کار برد مطمنا جواب شما خیر خواهد بود پس اصل ماجرا چیست؟

عسل های وحشی در حقیقت توسط زنبورهای عسلی تولید می شوند که هیچگاه دست انسان در پرورش آنها نقشی نداشته و این حشرات به طور غریزی و کاملا هوشمندانه کلونی های خود را در مناطقی احداث میکنند که دسترسی به آن نقاط کار بسیار دشواری خواهد بود و به راحتی قابل استخراج نیستند و از طرفی این حشرات مکان خود را خصوصا در ایران که دارای چهار فصل مختلف است در محل هایی قرار میدهد که در شرایط آب و هوایی گرم و سرد به حیات این حشرات آسیبی وارد نشود چون زنبورهای عسل در دماهای زیر صفر از بین میروند.

محل هایی که زنبورهای عسل را از این دماها محفوط میکند معمولا داخل دخمه ها و غارها یا در تنه درختان کهنسال می باشد که کشف و استخراج عسل از این محل ها در برخی موارد واقعا غیر ممکن می باشد.

پس کاملا واضح است آنچه که در سایتهای مختلف بعنوان عسل وحشی و به میزان قابل توجهی عرضه می شود در حقیقت روشی است برای سودجویی افرادی که از تفکر عامه سوء استفاده می کنند.

عسل وحشی

حال وقت آن است با چند اصطلاح در صنعت زنبورداری آشنا شویم تا دقیق تر پی به اصل ماجرا ببریم :

وحشی بافی : زمانی اتفاق می افتد که داخل کندو کادرهای چوبی خالی برای موم بافی و تولید عسل وجود ندارد یا زنبوردار کادرهایی که از عسل پر شده را با کادرهای خالی تعویض نکرده و زنبور به ناچار برای تولید عسل شروع به موم بافی در فضاهای خالی کندو میکند خصوصا در داخل درب کندو که به این عمل به اصطلاح وحشی بافی یا هرز بافی می گویند .

متاسفانه در سال های اخیر برخی از افراد سودجو در داخل کندو به جای کادر چوبی شاخه های درخت را قرار می دهند که این عمل باعث شده زنبور اقدام به وحشی بافی بر روی آن شاخه ها نموده و این افراد با پر شدن این شاخه ها از عسل آنها را به اسم عسل و حشی و با قیمت های باور نکردنی به فروش می رسانند.

هرز بافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.